İlaç yok diye eczacıya saldırı

Eskişehir Odunpazarı ilçesi 71 Konutlar Mahallesi  bulunan Sevimli Eczanesi’ne gelen hasta yakını, elindeki iki reçetesi ile ilaç almak istedi.

Bir reçetenin ilaçlarının olduğunu öteki reçetedeki ilaçların olmadığını söyleyen eczane çalışanı hasta yakınını öteki bir eczaneye yönlendirdi. İlaçları alıp eczaneden ayrılan hasta yakını bir müddet sonra tekrar gelip eczacı Burcu Şirin ve kardeşinin boğazına sarılarak saldırdı.

Olay sonrası eczacı Burcu Şirin ve kardeşi saldırgandan şikayetçi oldu. Türk Eczacıları Birliği yaptığı yazılı açıklama ile olaya reaksiyonunu dile getirirken, Türk Eczacılar Birliği 9.Bölge Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış ve CHP Eskişehir Milletvekili Jale Işık Süllü, eczacı Burcu Şirin ve kardeşini ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

“BULUNAMAYAN İLACIN SORUMLUSU ECZACILAR DEĞİL”

Türk Eczacıları Birliği, eczanede yaşanan olaya reaksiyon göstererek şu açıklamayı yaptı:

“Eskişehir’de bulunan bir eczanemizde, meslektaşımız Burcu Hoş ve kardeşi, bir hasta yakınının gösterdiği fiili şiddet olayının mağduru olmuştur. Sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetin sürat kesmeden devam ettiği bir devirde, meslektaşlarımızın güvenlik kaygısına, bir de bulunmayan ilaçların tedirginliği eklenmiştir.

Bir sefer daha altını çiziyoruz ki eczanelerde bulunamayan ilaçların sorumlusu eczacılar değildir! Saldırıyı nefretle kınıyor, meslektaşımız eczacı Burcu Şirin ve kardeşine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Saldırgana ait tüzel sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. Bir defa daha tüm yetkilileri eczanelerimizde maruz kaldığımız şiddet olaylarının son bulması için gereğini yapmaya ve güvenlik meselelerimizi çözmeye davet ediyoruz.”

“SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ”

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Işık Süllü, Eskişehir Bilecik Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış da atağa uğrayan Sevimli Eczanesi’ne geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Süllü, halkın sıhhatini ön planda tutarak çalışan sıhhat çalışanlarına şiddetin kabul edilemez olduğunu söyleyerek, “İktidarın yanlış uygulamalarının, sıkıntı şartlarda sıkıntılarla baş ederek vatandaşlarımıza sıhhat hizmeti sunan eczacıların vatandaşlarla karşı karşıya gelmesine yol açıyor. Covid 19 global salgınında ön saflarda gayret veren 77 eczacı ve 24 teknisyen ömrünü yitirmişti. Maske dağıtımı ile başlayan, grip aşılarına erişimle devam eden güçlü süreç, ilaçlardaki fiyat artışı ve ilaca erişimle eczacıların yaşadığı problemlerin katlanmasına yol açmıştır. Ekonomik krizde mesleklerini sürdürmeye çalışan eczacılarımızın kaygısına bir de bulunamayan ilaçların tedirginliği eklendi. İlaçların bulunamaması, kendi sorumluluklarında olmamasına rağmen, vatandaşlara bunu anlatmakta sorun yaşıyorlar ve şiddet görüyorlar” biçiminde konuştu.

“ACİLEN TEDBİR ALINMALI”

Süllü, eczacıların artan iş yükü ve mesleksel meseleleri tahlil beklerken şiddetle karşı karşıya kalmalarının, kabul edilemeyeceğinin altını çizdi. “Eczacılar reçetesiz ilaç vermedikleri, devlet tarafından hastaya çıkarılan muayene fiyatları ve ilaç iştirak hisseleri sebebiyle şiddete uğruyor” diyen Süllü, son periyotta ilaca erişimde yaşanan mağduriyetin sorumluluğunun eczacıların sırtına yüklendiğini söyledi. İlaca erişim ve fiyat artışlarının yalnızca eczacıların sorunu olmadığı; tıpkı vakitte bir halk sıhhati sorunu olduğunu da vurgulayan Süllü, duyarsız kalan Sıhhat Bakanlığı’na kalıcı ve gerçekçi tahlil üretmesi davetinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir