Bakan Özer: Akıntıyı tersine çevirdik

ÖNDER YILMAZ Ankara – Milletvekillerinin kendi bölgelerine ait taleplerine “Yapabildiğime ‘yaparım’ derim ve yaparım. Yapamadığıma da ‘yapamam’ derim ve kelam vermem” halinde karşılık veren Özer, okul öncesi eğitime özel ehemmiyet verdiklerini yalnızca İstanbul’a 1000 anaokulu açtıklarını bildirdi.

Demirören Medya Lisesi örneği

Akademik olarak başarılı öğrencileri mesleksel eğitimden ve imam hatiplerden çekmek için katsayı uygulaması yapıldığını anımsatan Özer, “Biz 28 Şubat’ın akıttığı suyu bilakis çevirdik” tabirlerini kullanarak, şunları söyledi:

“Yüzde 1’lik muvaffakiyet diliminden öğrenci almaya başladı meslek liseleri. ASELSAN Mesleksel Lisesi, TEKNOPARK İstanbul Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi, İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi, Konya ASELSAN Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi en son Demirören Medya Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi 0.12 puanla öğrenci aldı. İstanbul Fen Lisesi’ne gidecek öğrencinin aldığı puandan daha yüksek puanlı öğrenci meslek lisesine gitti. İşte bu akıntının aksine dönmesi demektir. Gariplerin değil herkesin cazibe merkezi olarak mesleksel eğitime yönelebilmesinin sistemlerini inşa edebilmektir gerçek eğitim sistemi.”

Ücretsiz kitap

Özer, fiyatsız kitap tenkitlerine de değinerek, şunları söyledi:

“4.5 milyar kitap çocuklara veriliyor. O sizin ‘Kenara atıyorlar’ diye küçümsediğiniz ancak Cizre’de, Silopi’de her çocuğun elinde büyük tutkuyla taşıdığı kitapları devlet veriyor. 5 yaşındaki okullaşma oranı yüzde 11. Bunlarda hiçbir sorun yok o denli mi? Orta öğretimde okullaşma oranı yüzde 44. Hiç sorun yok. Fakat biz yüzde 95’e çıkardığımız vakit ‘AK Parti’nin vazifesi aslında, yapması gerekiyor’ diyorsunuz. Baba siz niçin yapmadınız hiçbir şey?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir