Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Terör örgütlerine karşı ortak tavır koymadan, dünya hiçbirimiz için emin bir yer haline gelemez

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti Dış Alakalar Başkanlığı tarafından Beşiktaş’taki bir otelde gerçekleştirilen Memleketler arası Asya Siyasi Partiler Konferansı (ICAPP) 11’inci Genel Heyeti’ne katıldı. Açılışta konuşma yapan Oktay, İstanbul, tarih boyunca daima insanlığın değerli cazibe merkezleri ortasında yer almış bir medeniyet kenti olduğunu belirterek “Yaklaşık 600 yıldır bu aziz kenti yöneten, yaşatan, koruyan bir millet olarak, tıpkı vakitte insanlığın kadim mirasına da sahip çıkıyoruz. İstanbul, her devirde olduğu üzere bugün de, kendisine yönelik tehditlere karşı güçlü bir duruş ortaya koyuyor. Kentimizin sembol yerlerinden İstiklal Caddesi’nde geçtiğimiz hafta yaşanan bombalı hücumun akabinde devlet ve millet olarak sergilediğimiz dayanışmanın, milletlerarası alanda da desteklendiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Acımızı paylaşan, uğraşımıza takviye veren herkese tekrar şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle bir kere daha, atakta hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Tedavileri devam eden yaralılara geçmiş olsun temennilerimi tabir ediyorum” dedi.

‘TERÖR ÖRGÜTLERİNE ORTAK TAVIR’

Terör hareketini gerçekleştiren saldırgan ve kontaklarının kısa müddette ortaya çıkartılarak olayın tüm taraflarıyla aydınlatıldığının tabir eden Oktay, “Bize nazaran, insan olmanın minimum kuralı; her türlü terör hadisesini ‘ama’sız, ‘fakat’sız, önüne-arkasına hiçbir kaide getirmeden lanetlemektir. ‘Benim teröristim âlâ, senin teröristin kötü’ tipinden ayrımcılıkları bir kenara bırakarak terör örgütlerine karşı ortak tutum koymadan, dünya hiçbirimiz için emin bir yer haline gelemez. Kendi güvenlik ve refahları dışında hiçbir şeyi umursamayanlar, hatta tam bilakis daima hasımlık ateşini körükleyenler, bir gün o ateşin kendilerini de saracağını asla unutmamalıdır. Türkiye’nin bölgesinde DEAŞ’ından PKK’sına kadar farklı görünümlerdeki terör örgütlerine karşı fedakârane bir formda yürüttüğü uğraş, aslında tüm dünyanın güvenliği ve huzuru içindir. Lakin bu gayretimizde yalnız bırakılırsak, hele bir de karşımızdaki terör örgütleri desteklenirse, o vakit bunun ortaya çıkartacağı sonuçlarla herkes yüzleşmek mecburiyetinde kalacaktır. Biz, 40 yıllık terörle uğraş birikimimizle, öteki pek çok sıkıntımız üzere, Allah’ın müsaadesiyle, terörün üstesinden de Cumhurbaşkanımız liderliğinde geliriz, geliyoruz” diye konuştu.

‘DÜNYA NÜFUSUNA NAZARAN EN ÇOK SIĞINMACIYI ARINDIRAN ÜLKELERİN BAŞINDA GELİYORUZ’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sahip olduğumuz her imkân üzere, terörle gayret deneyimimizi de, tüm dostlarımızla, kardeşlerimizle paylaşmaya hazırız. Zira medeniyet mirasımız ve inancımız bize, güvenliği ve refahı yalnızca kendimiz için değil, yakın etrafımızdan başlayarak tüm insanlık için istemeyi telkin ediyor. Bu yaklaşımı, birilerinin yaptığı üzere yalnızca kelamda bırakmıyoruz, fiilen de hayata geçiriyoruz. Bugün, Dünyanın nüfusuna nazaran en çok sığınmacı barındıran ülkelerin başında geliyoruz. İlaveten, sonlarımızın çabucak ötesinde, faklı saiklerle farklı güçler tarafından desteklenen terör örgütleri var. Ayrıyeten, dünyanın sıcak çatışmalarının en ağır olduğu bölgesinin merkezinde bulunuyoruz. Tüm bunlara karşın, demokrasi ve kalkınma programlarını muvaffakiyetle sürdüren, kendi vatandaşlarıyla birlikte geniş bir alanda huzurun teminatı olan bir ülkeyiz. Global idare ve güvenlik sistemindeki çarpıklıklara karşı Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyerek ortaya koyduğu itirazların ve tekliflerin gerisinde, işte bu anlayış vardır.

GELECEĞİN DÜNYASINDA ASYA KITASININ BELİRLEYİCİ ROLÜ DAHA YÜKSEK OLACAKTIR

Sağlıktan güç ve besin arz güvenliğine farklı belirsizliklerin dünyanın her köşesinde hissedildiği bir periyottan geçiyoruz. Global krizlerin dalga dalga büyüyen yıkıcı tesirleri, daima birlikte güçlü bir vizyon ve stratejik öngörüyle hareket etmemizi kaçınılmaz hale getiriyor. Bu hususta memleketler arası toplumun başarılı olamadığını hüzünle belirtmek isterim. Ya beraberce yükseleceğimiz, ya da tekrar beraberce ziyan göreceğimiz gerçeğinin yeteri kadar idrak edilemediği anlaşılıyor. Hiç elbet geleceğin dünyasında Asya kıtasının belirleyici rolü çok daha yüksek olacaktır. Asya kıtasının, son iki asırdır itibarını tekrar kazanmaya başladığı bir gerçektir. O denli ki, önümüzdeki 10 yılda global büyümenin yaklaşık üçte ikisinin Asya’da gerçekleşmesi bekleniyor. Kıta, 2030’a kadar, global ekonomik üretimin yarıdan fazlasını oluşturan merkez haline gelecektir. Önümüzdeki 10-15 yıl içinde dünyanın en büyük beş iktisadından dördünün Asya’da olacağı öngörülüyor.

Bu kadim coğrafya, sunduğu hoşluklar ve fırsatlar kadar, sahip olduğu kırılganlıklar ve fay sınırlarıyla da dünyanın dikkatini çekiyor. Terörizm, sistemsiz göç, iç çatışmalar, ikili ve bölgesel hasımlıklar, bilhassa bölgesel ve global risk taşıyan tehditler olarak öne çıkıyor.

Covid-19 salgınıyla tetiklenen ekonomik sorunlar ile iklim değişikliğinin olumsuz sonuçları üzere global problemler en çok Asya ve Pasifik coğrafyasında kendini gösteriyor. Milletlerarası toplum ve Asyalı siyasi partilerin temsilcileri olarak tüm bu krizlerin tahlilinde elbirliğiyle çalışma, barış ve istikrara katkıda bulunma sorumluluğu altındayız. Memleketler arası Asya Siyasi Partiler Birliği olarak bölgesel ve global sıkıntıların tahliline yönelik yahut ülkeler ortası fırsatların kıymetlendirilmesine dönük, siyaset setleri üretecek, aktif düzenekler oluşturabiliriz. Türkiye olarak bu doğrultuda, arabuluculuktan insani yardımlara, kalkınma dayanağından bölgesel ittifakların güçlendirilmesine kadar her alanda samimi uğraş gösteriyoruz. Bu gayeyle, güçlü bir NATO müttefiki ve kıymetli bir Avrupa iktisadı olarak, asli ögesi olduğumuz Asya’yla münasebetlerimizi Tekrar Asya Teşebbüsümüzle daha da güçlendiriyoruz. Asya coğrafyasındaki bölgesel iş birliği süreçlerinin, global tedarik zincirlerinin kesintisiz biçimde işletilmesi ile güç ve besin arz güvenliğinin teminindeki değerini üstüne basa basa vurguluyoruz. Bu anlayışla Türkiye, son 20 yılda yaklaşık 200 milyar dolar bedelinde büyük altyapı projesini hayata geçirerek, Asya kıtasının refah ve kalkınmasında üzerine düşeni yapmıştır. Ülkemiz Türkiye Yüzyılına ilerlerken kendisiyle birlikte Asya’nın tamamı için de huzur ve refah modeli olmayı sürdürecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir