Dolar/TL, 19,00 seviyesinden işlem görüyor

Dolar/TL, yeni güne yatay başlamasının akabinde saat 10.40 prestijiyle 19,0050’den süreç görüyor. Birebir dakikalarda avro/TL yüzde 0,5 yükselişle 20,2740’tan, sterlin/TL yüzde 0,4 artışla 23,1320’den satılıyor.

Dolar endeksi, şu sıralarda yüzde 0,4 azalışla 104 düzeyinde dengelenirken, avro/dolar paritesi yüzde 0,5 artışla 1,0670 düzeylerinden alıcı buluyor.

ANALİSTLERİN DEĞERLENDİRMELERİ

Analistler, ABD ve Avrupa’da bankacılık krizine yönelik atılan adımlar ve ABD’de para siyasetine ait belirsizliklerin azalması ile doların öbür para üniteleri karşısında kıymet kaybettiğini söyledi.

ABD’de enflasyonla gayretin bir mühlet daha devam edebileceğine yönelik iddialarla para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek hafta gerçekleştireceği toplantıda 25 baz puan faiz artışına gideceğine yönelik beklentiler yüzde 86 düzeyine çıktı.

Bugün milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in piyasalar kapandıktan sonra yayımlanması beklenen Türkiye değerlendirmesinin yatırımcıların odağında yer aldığını belirten analistler, ayrıyeten Avro Bölgesi’nde enflasyon ve ABD’de sanayi üretimi başta olmak üzere ağır bilgi gündeminin takip edileceğini kaydetti.

Analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 103,5’in dayanak, 104,5 düzeyinin direnç pozisyonunda olduğunu tabir etti.

Kaynak: AA / İktisat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir