iOS’ta verilerinizi sizden habersiz toplayan eğitim uygulamaları

Akıllı telefonları sırf toplumsal medyada takılmak ya da aramalar yapmak için kullanmıyoruz. Eğitici uygulamaların da telefonlarda yeri var. Yayımlanan datalara nazaran tüm yıl boyunca en tanınan uygulamalar ortasında eğitim uygulamaları da yer alıyor. Pekala kapalılığı umursamayan fakat hala en tanınan olan uygulamalar hangileri?

iOS tarafında en uygun eğitim uygulamaları

Gizliliğe kıymet veren uygulamaları tercih etmek gerekiyor. Fakat birden fazla kişi bu durumu çok da ciddiye almıyor. Kullanıcıların bilgilerini depolamayan ya da zımnî bir biçimde izlemeyen uygulamalar kıymetli hale geliyor. Atlas VPN sayesinde yayımlanan listeye nazaran en tanınan lakin kullanıcıların datalarını toplayan uygulama Duolingo oluyor. Farklı kriterlerde toplanan bilgileri inceleyen Atlas VPN, 19 farklı kategoride uygulamanın kapalılığı ihlal ettiğini tespit etti.

Diğer uygulama ise Google Classroom ve Busuu oluyor. Bu iki uygulama 17 farklı kategoride hatalı bulunarak bilgileri topladığı ortaya çıktı. Öbür uygulamalar ise sırasıyla şöyle: Chegg Study, Quizlet, Brainly, Lumosity, Masterclass ve Remind.

Söz konusu uygulamaların yüzde 40’ı kullanıcıların ödeme geçmişini ve satın alma geçmişlerini gözlüyorken, yüzde 22’si kullanıcıların arama geçmişinin peşinde. Finans bilgileri ve ödeme bilgileri üzere ayrıntıları mercek altına alanlar ise yüzde 4 kadar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir