İşlenmiş gıdalar, alkol ve sigara ‘pankreas kanseri’ yapıyor

Pankreas kanserinin gençlerde de görülebilmesine karşın, görülme sıklığının yaş ilerledikçe arttığını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İlhan Karabıçak, “Hastaların birçok 65 yaşından daha yaşlı kimselerdir. Karın ağrısı, sırta vuran ağrı, bulantı, kusma ve kilo kaybı en çok görülen şikâyetlerdir ancak bu şikâyetler rastgele bir hastalıkta da görülebilir. Bu durum pankreas kanserinin birden fazla hastada geç tanınmasına neden olur” dedi.

Doç. Dr. İlhan Karabıçak, pankreas kanseri hakkında ihtarlarda bulundu. Pankreas kanserinin gençlerde de görülebilmesine karşın, görülme sıklığının yaş ilerledikçe arttığını lisana getiren Doç. Dr. Karabıçak, “Hastaların çoğu 65 yaşından daha yaşlı kimselerdir. Karın ağrısı, sırta vuran ağrı, bulantı, kusma ve kilo kaybı en çok görülen şikâyetlerdir ama bu şikâyetler her hangi bir hastalıkta da görülebilir. Bu durum pankreas kanserinin birçok hastada geç tanınmasına neden olur. Pankreas kanserinde en faal teşhis formülü hekimin hastalıktan şüphelenmesidir. Tümör pankreasın başında ise hastalar sarılık ile başvurabilir. Aslında bu düzgün bir durumdur zira kanserin erken tanınmasını sağlayabilir” diye konuştu.

İŞLENMİŞ BESİNLER, ALKOL VE SİGARA EN SIK NEDENİ

Pankreas kanserinin nedenlerinden bahseden Doç. Dr. İlhan Karabıçak, “İşlenmiş besinler, alkol ve sigara pankreas kanserinin en sık nedenidir ancak hastaların birçoklarında bir neden de olmayabilir. Gerilimin de pankreas kanserini gelişimini artırdığı bilinmektedir. Pankreas kanseri gelişimini önlemek maalesef mümkün değildir. Sağlıklı beslenme, sigarayı bırakma ve alkol tüketiminin azaltılması ile risk azaltılabilir” halinde konuştu.

EN FAAL TEDAVİ CERRAHİ OPERASYONLARI

Hastalığın tedavi yollarına değinen Doç. Dr. Karabıçak, “Pankreas kanserinin en faal tedavisi cerrahidir. Ameliyatla hastalıklı bölge ve etrafındaki dokular çıkartılır. Pankreas ameliyatında cerrahın deneyimi çok kıymetlidir. Bu yüzden ameliyatın pankreas kanseri ameliyatını çok yapan cerrahlar tarafından yapılmasını öneririm. Hastaların ameliyat sonrası bazen de ameliyattan evvel kemoterapi alması gerekir. Pankreas kanseri ameliyatı, ameliyat sonrası kemoterapi ve gerekmesi durumunda ışın tedavisinin tıpkı merkezde uygulanması hastaların daha uzun yaşamalarındaki en değerli etkenlerden biridir” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir