Japonya’da şiddetli yağışlar: Nehirler taştır, toprak kayması meydana geldi

Japonya’nın farklı kesitlerinde yaklaşık 3 haftadır tesirli olan şiddetli yağışlar bu defa ülkenin Akita eyaletini vurdu. Japonya Meteoroloji Ajansı’ndan (JMA) edinilen bilgilere nazaran Happo kasabası mahallî saatle 10.40’a kadar geçen 12 saatlik müddette 196 milimetre rekor yağış alırken, Oga kentinde de 179,5 milimetre yağışla rekor yağış görüldü. İriminai Irmağı ve Taihei ırmakları başta olmak üzere birçok ırmakta taşkın meydana geldi. Akita genelindeki birçok yerleşim yeri ve yol sular altında kaldı, kimi araçlar sele trafikte yakalandı. Akita süratli tren çizgisinde bulunan Morioka ve Akita istasyonları ortasındaki süratli tren seferleri de süreksiz olarak askıya alındı.

Akita eyalet idaresi Mizusawa Barajı’nda su düzeyinin kritik seviyeye ulaşması nedeniyle acil su tahliyesine başlandığını duyurdu. Akita eyaletinin merkezi olan Akita kentinde ise bir toprak kaymasında 2 kişinin önemli formda yaralandığı aktarıldı.

7 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

JMA bölgede gözlenen şiddetli yağışların yarına dek tesirini sürdürmesinin beklendiğini açıklarken, lokal otoriteler sel baskınları ve toprak kaymalarına karşı hazırlıklı olma davetinde bulundu. Japonya’da yaklaşık 3 haftadır tesirini sürdüren şiddetli yağışların neden olduğu sel ve toprak kaymalarında en az 7 kişi hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir