Lavrov’dan nükleer çatışma sinyali

Lavrov, TASS haber ajansına verdiği röportajda, Ukrayna’daki savaşa ait açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’daki çatışmaların 5 yıl sürmesi ihtimaline ait kıymetlendirme yapan Lavrov, sıcak çatışmadan ABD’nin hem ekonomik hem de askeri ve stratejik açıdan azami faydayı elde etmeye çalıştığına dikkat çekti.

Pentagon’un Ukrayna ordusunun muhtaçlıkları için askeri harcama çıtasını yükselttiğini ve tıpkı şeyi Rus tersi ittifakların başka üyelerinden de talep ettiğini söyleyen Lavrov, “ABD, çatışmayı uzatmak ve daha şiddetli hale getirmek için her şeyi yapıyor.” dedi.

Çatışmaların müddetiyle ilgili topun Kiev ve ardındaki Washington idaresinde olduğunu vurgulayan Lavrov, “Anlamsız direnişi her an onlar durdurabilir.” tabirini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’dan gelecek tehditlerin ortadan kaldırılması, bölgenin askersizleştirilmesi ve Nazi’den temizlenmesine yönelik taleplerinin yerine getirilmesini isteyen Lavrov, aksi halde kararı Rus ordusunun vereceğini söyledi.

Lavrov, Batı’nın Rusya’yı büsbütün çevreleme siyasetinin son derece tehlikeli olduğuna dikkat çekerek “Bu siyaset, nükleer güçlerin direkt silahlı çatışmaya kayma riski taşıyor. Tam olarak bu mevzuda uyarıyoruz ve nükleer bir savaşta kazanan olamayacağını tekraren tekrarlıyoruz” diye konuştu.

Rus-Amerikan bağlarının hakikaten de Washington’ın kusuru nedeniyle son derece içler acısı ve donmuş durumda olduğunun altını çizen Lavrov, Biden idaresi ile olağan bir bağlantı sürdürmenin imkansız olduğunu vurguladı.

Lavrov, Rusya açısından güvenlik mevzularını hem Ukrayna bağlamında hem de daha geniş bir stratejik seviyede tartışmaya hazır olduklarını belirterek karşılıklı hürmet ve eşit bir temelde Moskova ile münasebet kurmanın alternatifi olmadığını anlayacak formda Washington’ın “olgunlaşmasını” bekleyeceklerini kaydetti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir