Okul kantinlerinde ‘çorba ve meyve günü’

ANKARA (İGFA) – Etkinliğin gerçekleştirildiği okullardan biri olan Ankara Canan Özbağı İlkokulu öğrencilerine aktiflik kapsamında mercimek çorbası ve mandalina dağıtıldı.

Burada uygulamaya ait açıklama yapan MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sıhhat Hizmetleri Koordinatörü Gülcan Kılınç, “Okulumda Sağlıklı Besleniyorum” programı çerçevesinde öğrencilerde sağlıklı beslenme alışkanlığını geliştirmek ve onları klâsik tatlarla buluşturmak için “çorba ve meyve günü” planladıklarını söyledi.

Kılınç, “meyve günü” etkinliklerinde öğrencilere mevsiminde meyve tüketmenin yararlarını anlattıklarını; “çorba günü”nde ise ambalajlı besinler yerine klâsik Türk mutfağına yönelik farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını tabir etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan habere nazaran programın başlatılması için 4 Mart Dünya Obezite Günü’nü seçtiklerini lisana getiren Kılınç, “Bu etkinliklerle öğrencilerimizin küçük yaşlardan itibaren farkındalıklarını geliştirerek yaşantılarında obeziteye maruz kalmamaları ve bu hususta çaba etmeleri için kendilerine takviye vermek istiyoruz.” dedi. Aktifliğe katılan öğrenciler de çorbaları beğendiklerini ve dağıtıma devam edilmesini istediklerini tabir etti.

UYGULAMA NASIL OLACAK?

Okul kantinlerinde öğrenciler için “çorba ve meyve günü” düzenlenmesine ait uygulamanın ayrıntıları, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünce vilayetlere gönderilen yazıda anlatıldı.

Yazıda, “Okulumda Sağlıklı Besleniyorum” programı ile resmî ve özel okullarda, sağlıklı beslenme alışkanlığı, besin güvenliği, besin kalitesi hususlarında farkındalığı artırmanın, milletlerarası standart ve koşullara uygunluğu sağlamanın, muteber ve kaliteli besinin servis edildiği ortamları geliştirmenin, kâfi ve istikrarlı beslenme alışkanlığı kazandırmanın hedeflendiği vurgulandı.

Bu kapsamda, kayıt evrakı alan besin işletmelerinde haftanın bir gününde, üretildiği yerde tüketime sunulması kaidesiyle “çorba günü” satışı yapılacak.

Ayrıca, okul idaresince belirlenen haftanın bir gününde de “meyve günü” aktifliği düzenlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir