Sıfır otomobilde 100 bin TL’lik tuzak: Fazladan ödeme yapana aracı daha hızlı teslim ediliyor

Sıfır otomobil almak isteyen vatandaşlar bayilere gittiğinde, el altından istenen paraların şokunu yaşıyor. Birtakım araba bayileri, alacakları paraları paket büyütme üzere kılıflara uydururken, kimileri bu türlü bir şeye bile gerek duymuyor. Yeni aracına herkesten evvel kavuşmak isteyen pek çok vatandaş ise birçok sefer fırsatçılara bu fiyatları ödemek zorunda kalıyor.

Ortalama araçta 100 bin TL’yi buluyor

Sıfır otomobil alacaklar için değerli ihtarlarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, sıfır araç piyasasında üretim ve tedarik sorunlarından ötürü piyasada önemli bir arz sorunu yaşandığını lisana getirerek,

“Her bölümde olduğu üzere otomotiv dalında de bulunması güç, az olan eser ya da hizmete değerinden daha fazla fiyatlar talep edilebiliyor. Mevcut şartlar içerisinde birtakım bayiler tarafından fazladan 50 ila 100 bin TL üzere sayılar istendiği, lüks araçlarda bu meblağın daha yüksek meblağlar olduğu vatandaşlarımızın vakit zaman karşılaştığı bir durum olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Gazetevatan’da yer alan habere nazaran; Satın alımlarda öncelik sağlamak niyetiyle aksesuar satın alma mecburiyeti yahut takas ikinci el arabanın kural koşulduğunu söyleyen Ertemel, “Bu talepleri kabul eden müşterilere öncelik sağlanıyor. Satın alımlarda adaletsizlik yaratan uygulamalar yapılarak talep edilen ek fiyatların satış ya da takas yoluyla talep edilmesi ise var olan bir başka olumsuz durumdur” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanlığı harekete geçti: Ceza uygulanacak

Ticaret Bakanlığının fırsatçılara karşı harekete geçtiğini belirten Ertemel, “Buna nazaran; bu çeşit usulsüzlük yapan bayilere maddi cezai müeyyide uygulanarak ikinci el araba satmaları periyodik olarak engelleneceği bildiri edildi. Buna istinaden, geçtiğimiz hafta yönetmeliği ihlal eden kimi bayilere bu kapsamda yaptırımlar uygulanmaktadır. Bizlerde dal temsilcileri olarak, yapay artışlara sebep olan ve satın alımlarda adaletsizlik yaratan uygulamaların önüne geçmek ismine atılan her adımı elbette olumlu karşılıyoruz. Dalımızın istikrarı ve genel şartları açısından tüm bayi ve ikinci el araba satıcısı meslektaşlarımızın kural ve yönetmeliklere azami derecede uyması en hakikat olandır” halinde konuştu.

Usulsüz talepler arzın artmasıyla ortadan kalkacak

Ertemel, bakanlıkların usulsüzlük tespit ettiği durumda kanunlar çerçevesinde gereğini yaptığını tabir ederek,

“Bu sebeple vatandaşlarımız yöntemsiz talepler ile karşı karşıya kaldığı takdirde ilgili bakanlıklarımıza durumu bildirebilirler. Bu aksiliklerin en büyük sebeplerinden bir tanesi de global otomotiv arzının pandemi sürecinden bu yana epeyce limitli olmasıdır. Elimizdeki bilgiler, otomotivde arzın pandemi öncesi seviyelere en erken 2025 yılında ulaşacağını bizlere göstermektedir. Bununla birlikte kimi marka yetkilileri verdikleri beyanatlarda, bu yaz itibariyle üretimde artışa giderek yıllık üretim adetlerinin artacağını duyurdular. Planlanan üretim artışı yaşandığı takdirde arz sorunu azalacağından, bu çeşit yöntemsiz talepler azalacak ya da arzın olağana dönmesiyle ortadan kalkacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir