Tutuklama kararı ardından Putin ilk onun elini sıkacak: Şi Moskova’da

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Pazartesi günü Rusya’nın başşehri Moskova’ya gitti ve burada Beijing’in Ukrayna işgalinde potansiyel bir “arabulucu” olmak emelini lisana getirmek amacıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

Başta ABD olmak üzere Ukrayna’nın Batılı müttefiklerinin son vakitlerde çok daha huzursuz olmasına sebep olan Rusya – Çin müttefikliği bugün Moskova’da yapılacak görüşmeyle gündemde kalmaya devam edecek.

Şi, Memleketler arası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) cuma günü, işgalinden bu yana Ukraynalı çocukların kaybıyla ilgili hakkında “savaş suçuyla” tutuklama kararı çıkarmasından bu yana Putin’in elini sıkan birinci önder olacak.

Putin’i tutuklama kararına ait Moskova’dan yapılan açıklamada, bu suçlamanın “açıkça düşmanca tavırlardan” biri olduğu tabir edilirken Beijing ise bunun ikili standardı yansıttığını açıklamıştı.

Putin’e tutuklama kararı

Uluslararası Ceza Mahkemesi, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında Ukrayna’ya yönelik işgali nedeniyle tutuklama buyruğu çıkarmıştı. Daily Mail’in haberine nazaran, UCM Putin’i, askerlerinin Ukrayna’da işlediği savaş hatalarından sorumlu olduğu kararını vermişti.

Yargıçlar şüphelilerin Ukraynalı çocuklara ziyan verecek formda, nüfusun yasadışı halde hudut dışı edilmesi ve Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinden Rusya Federasyonu’na nüfus transferi gerçekleştirdiğini değerlendirmişti.

Kararın akabinde Ukrayna Cumhurbaşkanlığı, “Bu karar sırf bir başlangıç” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Rusya ise, mahkemenin kararını tanımadıklarını belirtti. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu kararın bizim için kıymeti yok” sözlerine yer vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir