Ukrayna, cephedeki Rus askerlerin telefon konuşmalarını sızdırdı: “Katledilmemize izin verdiler”

T24 Dış Haberler

Britanya’nın önde gelen gazetelerinden The Guardian, Moskova’nın ülkeyi işgal etmeleri için gönderdiği Rus askerlerin Ukrayna tarafından kayda alınan telefon konuşmalarını yayımladı.

8 Kasım’da Ukrayna’nın Liman kentinde olan askerlerden Andrey’in kumandanının buyruklarına uymayarak kayıt altında olmayan bir telefonla Rusya’daki annesini aradığı anlaşılıyor.

Kayıtta Andrey’in annesine, “Bize hiç yiyecek bir şey vermiyorlar anne. Dürüst olmak gerekirse ikmaller çok b.ktan. Su birikintisinden su çekip, süzüp içiyoruz” dediği duyuluyor. 

Andrey daha sonra da, “Putin’in hakkında övündüğü füzeler nerede? Önümüzde bir gökdelen var. Akerlerimiz vuramıyor. Bir Kalibr güdümlü füzesi vursa yetecek” diyor. 

26 Ekim’de bir öbür Rus askeri ise telefonda eşine “katliam”dan nasıl kaçtığını anlattı ve teslim olmayı düşündüğünü belirtti. 

Askerin, “Bir uyku tulumunda uyuyorum. Büsbütün ıslandım, öksürüyorum. Bomb.k bir durumdayım. Katledilmemize müsaade verdiler” dediği duyuluyor. 

Ukrayna devletinin The Guardian’a sızdırdığı öteki kayıtta da ise bir babanın,  Ukrayna’da öldürülen oğlunun tekrar asker olan arkadaşıyla konuştuğu duyuluyor. Kayıtta asker, “Ek kuvvet yok, bağlantı yok. Çekilmemize müsaade vermediler, vurulabilirmişiz” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir