Yarım yüzyıl uğraştı, mağaradan bir kale yarattı! İsrail hükümeti 50 yıl sonra tahliye kararı verdi

İsrailli Nissim Kahlon, Akdeniz kıyısındaki küçük bir mağarayı, kendi elleriyle yaptığı tüneller, detaylı mozaik tabanlar ve merdivenlerle adeta bir yeraltı labirentine dönüştürdü.

Yerli ve yabancı turistler için tanınan bir ziyaret noktası haline gelen mağara cinsinin tek örneği olarak biliniyor.

HÜKÜMET TAHLİYE ETMEK İSTİYOR

Kahlon, yarım yüzyılı aşkın müddettir emek verdiği ‘mağara-ev’de turistleri ağırlamakla kalmıyor, kendisi de burada yaşıyor. Fakat İsrail hükümeti 50 yıl ortadan sonra yeraltı meskenini tahliye etmek için harekete geçti.

İsrail Çevre Koruma Bakanlığı, yapının yasadışı olduğunu ve İsrail’in kıyı şeridini tehdit ettiğini belirterek 77 yaşındaki adama bir tahliye buyruğu gönderdi.

“BENİ CESARETLENDİRMELERİ GEREKİRKEN AŞAĞILIYORLAR”

Associated Press (AP) haber ajansına konuşan Kahlon, hükümetin kendisini cesaretlendirmesi gerekirken aşağıladığını belirterek karara reaksiyon gösterdi.

1973 yılına kadar Tel Aviv’in kuzeyindeki Herzliya kıyısında bir çadırda yaşadığını anlatan Kahlon, bölgedeki bir kayalığı oymaya başladı ve burayı vakitle gerçek bir kumdan kaleye dönüştürdü.

Yeraltı meskeninin ana odasının neredeyse her yüzeyi Tel Aviv’deki çöp kutularından toplanan farklı renklerdeki karolar ve mozaiklerle kaplı. Tekrar çöpten toplanan cam şişeler ise konutun dışında dekorasyon ve yalıtım vazifesi görüyor.

Kıvrımlı duvarları ile bir labirenti andıran konutta yer alan merdivenler her biri farklı halde tasarlanmış odalara açılıyor. Odaların birçoklarında telefon hatta ve elektrik aydınlatması mevcut. Kahlon, inşaatının sağlam olduğu konusunda ısrar ediyor.

“Çıkardığım taşlardan kalıp yapıp. duvar örüyorum. Burada hiçbir israf yok. Her şey yararlı, çöp yok.”

“GİDECEK DİĞER YERİM YOK, BENİ BURAYA GÖMMELERİNE RAZIYIM”

AP’ye yaptığı açıklamada 1974 yılında hiç bir vakit yerine getirilmeyen bir yıkım buyruğu aldığını söyleyen Kahlon, o vakitten beri hükümetten rastgele bir ikaz almadığını belirtiyor

Şimdiye kadar hiç inşaat ruhsatı almadığını kabul eden adam mahallî yetkililerin yıllarca mağarasına elektrik vermeyi kabul ettiğine dikkat çekerek, “Buradan ayrılmıyorum. Beni buraya gömmelerine razıyım. Gidecek diğer hiçbir yerim yok” dedi.

Kahlon’un mağara meskeni, Tel Aviv’in 13 kilometr kuzeyinde bir kıyı kenti olan Herzliya’nın eteklerinde bulunuyor. Son periyotlarda fecî bir konut problemi yaşayan ülkedeki en seçkin adreslerden biri olan kıyı kasabası çoğunlukla lüks malikanelere konut sahipliği yapıyor.

Çevre Koruma Bakanlığı Kahlon’un son 50 yılda uçurumda kıymetli hasara neden olduğunu, halkı tehlikeye attığını ve kıyı geçişini daralttığını öne sürüyor.

Tahliye kararı Kahlon’un itiraz müddeti nedeni ile bu ayın sonuna kadar ertelenirken, 77 yaşındaki adamın ailesi ve sevenleri yasal süreç için bir yardım kampanyası başlattılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir