Yılbaşı ruhunu hissettirecek en iyi 10 film

Covid salgını, Rusya ve Ukrayna Savaşı, İran’daki karışıklıklar, sığınmacı sorunu derken dünya epeyce güçlü bir süreçten geçiyor; lakin bir yandan da yeni bir yıla girmeye hazırlanıyor.

2023’e yalnızca birkaç gün kaldı ve tüm kahırlardan sonra yeni yıl ruhunu yakalamak pek de kolay olmayabilir. Sonuçta yeni yıl demek, her vakit yeni umutlar demekken tüm dünya bilhassa son iki yıldır her seferinde çok daha şiddetli bir yıla ‘merhaba’ dedi. Lakin tekrar de gelecekten umudu kesmemek için yeni yıl ruhunu yakalamak değerli.

İşte o eğlenceli ruhu yakalamanıza yardımcı olacak, içinizi ısıtacak ailecek izleyebileceğiniz 10 film…

ŞAHANE HAYAT

1946 imali sinema pek çok sinema listesinde yeni yıl ruhunu tanımlayan sinemaların başında geliyor. Yepyeni ismi It’s a Wonderful life olan Frank Cappa’nın direktörlüğünü, senaristliğini ve birebir vakitte da yapımcılığını üstlendiği sinemada James Stewart ve Donna Reed başrolü paylaşıyor.

Yılbaşı vakti umutlarını kaybetmiş ve intiharın eşiğine gelmiş bir adam, bir melekle karşılaşır ve dileğini söyler. Biraz karanlık başlayan sinema izleyenlere; sonunda yeni yıl, yeni umutlar ve var olanlara teşekkür etmeyi hatırlatıyor.

BENİM GECEM

Charles Dickens’ın Tuhaf Bir Yılbaşı Gecesi’nden uyarlanan Benim Gecem (Scrooged) Bill Murray’nin mükemmel performansıyla Noel devirlerinin kalsikleşen sinemaları ortasında. Frank Cross, son derece bencil ve makûs bir medya işverenidir; fakat bihayet yılbaşı gecesi yaptığı yanılgılarla yüzleşmeye başlar…

2022’nin z raporunu alıp, yeni yıl için gayeler koyan, planlar yapan ve kendi için kelamlar verenlere ilham olacak bir sinema.

EVDE TEK BAŞINA

Hiç elbet yılbaşı denilince akla birinci gelen sinemalar ortasında Meskende Tek Başına (Home Alone) yer alıyor. Chris Columbus’un direktörlüğünde Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, Catherine O’Hara üzere yıldızların yer aldığı sinema tam bir aile güldürüsü. 1990 yılında vizyona girse de yılların eskitemediği Meskende Tek Başına, kalabalık bir ailede yaşayan Kevin’ın yılbaşı vaktini konutta tek geçirmek zorunda kalmasıyla başlar ve hiç beklenmedik maceralarla devam eder.

Film, tıpkı vakitte Star Wars, Harry Potter, Indiana Jones üzere sinemaların müziklerine imza atan başarılı müzisyen John Williams’ın müzikleriyle de unutulmaz sahnelere sahip.

MESAJINIZ VAR

Meg Ryan ve Tom Hanks’in başrolde yer aldığı sinema, unutulmaz romantik güldürüler ortasında yer alırken yılbaşı ruhuna da yer verir. İnternet ve ferdî bilgisayarlar şimdi emekleme devirlerinde olmalarına karşın bir sohbet odasında tanışan Kelly ve Joe, aslında gerçek hayatta birbirlerinin ezeli düşmanlarıdır.

1999’da vizyona giren sinema, artık romantik güldürü cinsinin klasikleri ortasında da sayılabilir.

TATİL

Kate Winslet, Cameron Diaz, Jack Black ve Jude Law üzere birbirinden ünlü isimle tam bir yıldızlar geçidi sunan Tatil (The Holiday), yılbaşı periyodunda aşktan kaçmaya karar verip sırf kendileri için bir şeyler yapmak isteyen iki bayana odaklanıyor.

2006 yılında tam da yılbaşı periyodunda vizyona giren sinema, son vakitlerde sık sık gündeme geliyor. Hatta son olarak bir devam sineması için hazırlıkların başladığı istikametindeki haberleri filmin yönetmeni Nancy Meyers reddederek bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

THE KNIGHT BEFORE CHRISTMAS

2019 imali sinema, romantik güldürünün vazgeçilmez ambiyansı yılbaşını kullanmayı unutmuyor. Sinemada geçmiş vakitlerden gelen bir şövalye ile kendini işine adamış bir öğretmenin aşkına odaklanır. Sinema, birebir vakitte Meg Ryan ve Hugh Jackman’ın başrollerini paylaştığı Büyülü Çift’i (Kate ve Leopold) de hatırlatırken fantastik öğelerin romantik güldürülerde de kullanılabileceğini gösteren öteki bir üretim olarak izleyenler karşısına çıkıyor.

KUTUP EKSPRESİ

Robert Zemeckis imzalı 2005 imali sinema, aslında yılbaşı ruhunu buram buram hissetiren sinemaların başında geliyor. Artık Noel Baba’ya inanmaktan vazgeçen ufak çocuğun gizemli bir trenle Kuzey Kutbu’na seyahati ekrana yansır. Eleştirmenlerden bilhassa bir animasyon sinema olarak teknik alanda yakaladığı muvaffakiyet için övgüler almıştır.

EFSANE BEŞLİ

Animasyonların yalnızca çocuklar için olduğunu düşünenleri yanıltacak bir diğer imal daha… Efsane Beşli (Rise of the Guardians) yılbaşı ruhunu hatırlatmak için tüm güçlerini birleştiriyor ve ortaya izlemesi son derece keyifli bir kıssa çıkarıyor.

Kötü ruh Pitch Black çocukların memnunluklarını yok etmek ve bu sayede dünyayı ele geçirmek ister. Fakat Jack Frost, Noel Baba Kuzey, diş perisi, Paskalya Tavşanı ve güzel düşler ruhu Sandy ona mani olmak için bir ortaya gelir.

HEDİYE OPERASYONU

Yılbaşı denilince birinci akla gelen natürel ki de hediye… Noel Baba’nın misyonu de tüm dünyadaki uslu çocuklara ikramlarını bırakmak. Lakin bu büyük armağan operasyonunda bir sorun yaşanır ve Noel Baba’nın biraz sakar lakin yeterli kalpli oğlu Arthur bu sorunu çözmeye çalışır.
Detaylarıyla son derece eğlenceli bir kıssa yaratılırken yılbaşında izlenecek sinemalarda birinci sıraya yerleşebilir.

KLAUS

Netflix’in birinci animasyon sineması olarak izleyenlerin karşısına çıkan Klaus, derinlikli kıssasıyla pek çok kişiyi kendine hayran bırakan bir üretim.

Noel Baba’nın tarihteki yerine alternatif bir öyküyle yaklaşan imal, hem çizimleriyle hem de öyküsüyle yalnızca çocukları gaye almıyor. 2019 imali sinema, ayrıyeten En Güzel Animasyon Oscar’ına da aday olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir