YÖK Başkanı Erol Özvar: Üniversitelerimizde 50 binden fazla Afrikalı öğrenci var

YÖK Başkanı Erol Özvar, Ankara’dan seslendi, “Üniversitelerimizde 50 binden fazla Afrikalı öğrenci var” dedi.

Erol Özvar, Afrika ülkeleri büyükelçileri ve diplomatik temsilcileriyle öğlen yemeğinde bir ortaya geldi. 21’i büyükelçi, 9’u maslahatgüzar olmak üzere toplam 30 Afrika ülkesinin Ankara Büyükelçisi ve temsilcisi YÖK Başkanı Özvar’ın davetine icabetle Hacettepe Üniversitesinde buluştu.

Yemekte, YÖK ile Afrika ülkeleri ortasındaki ilgiler, yükseköğretim kurumları ortasında akademik ve bilimsel iş birliklerinin mevcut durumu ve yükseköğretim alanında alakaların daha da geliştirilmesi için tesis edilebilecek yeni imkanlar ele alındı.

YÖK Başkanı Özvar, öncelikli hedefleri ortasında yer alan milletlerarasılaşma kapsamında Afrika kıtası ülkelerinin büyükelçilerini ve diplomatlarını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti söz etti. Afrika kıtası ve Türkiye’nin 1200 yıllık ortak bir tarihi paylaştığını, toplumsal, kültürel ve ticari bağların her geçen yıl arttığını belirten Özvar, Afrika ile her vakit düzgün bağlar geliştiren Türkiye’nin kıtada yaptığı çalışmaların da Afrika ülkeleri tarafından takdirle karşılandığını kaydetti.

Özvar, tarih boyunca birçok medeniyete konut sahipliği yapan Türkiye’nin Asya ile Avrupa ortasında yalnızca coğrafik olarak değil, kültürel, politik ve toplumsal olarak da bir köprü misyonu gördüğünü belirterek, “Geleneksel ile çağdaşın, eski ile yeninin, Doğu ile Batı’nın harmanlandığı eşsiz bir ülke olan Türkiye’nin varlıklı kültürlü yapısı, dünyanın birçok yerinden farklı öğrencilerin kendi uygarlıklarının izini bulmasını sağlamış ve Türk yükseköğretiminde kaydedilen ilerleme ile ülkemizi cazibe merkezi haline getirmiştir. 208 yükseköğretim kurumu, 8 milyondan fazla öğrencisi, 185 bini aşkın akademik işçisi, 60 bin programı ve 182 ülkeden 280 bin memleketler arası öğrencisi ile Türk yükseköğretimi her geçen gün büyüyor ve küresel arenada faal olan öbür ülkelerle güçlü bir biçimde rekabet ediyor” sözlerini kullandı.

‘AFRİKALI AKADEMİSYEN SAYISI 227’

Yükseköğretim amaçlarını ileriye taşımak ve memleketler arası birlik oluşturmak için eğitimin en değerli araç olduğunu bildiklerini, bu nedenle çeşitli ülkelerin yetkili makamları ile iş birliği protokolleri imzalayarak Türk yükseköğretim kurumlarının uluslararasılaşmasına takviye olduklarını vurgulayan Özvar, şöyle devam etti:

“Mevcut ortaklarla münasebetlerimizi sürdürmenin yanı sıra yeni paydaşlıklar kurmaya da odaklanıyoruz. Bu kapsamda, YÖK’ün kuruluşundan bu yana, Afrika kıtasından 21 ülke ile bakanlar seviyesinde yükseköğretim alanında iş birliğine yönelik mutabakat zaptı imzaladık. Bu protokoller üniversitelerimiz ortasında öğrenci, öğretim elemanı değişimi, ortak proje geliştirilmesi üzere akademik faaliyetin hayata geçirilmesinin önünü açmıştır. Bu protokollerin akabinde imzaladığımız uygulama protokolleri kapsamında ise 5 Afrika ülkesine lisans ve yüksek lisans seviyesinde 292 YÖK bursu verilmiştir. Şu anda 54 farklı Afrika ülkesinden tüm eğitim seviyeleri için üniversitelerimizde tahsil gören 50 binden fazla öğrenci bulunduğu ve ayrıyeten üniversitelerimizde çalışan Afrika asıllı akademisyen sayısının da 227 olduğu bilinmektedir. Türk üniversitelerinde tüm eğitim düzeylerinde 50 binden fazla öğrenci eğitim görüyor. Türk üniversitelerinde çalışan Afrika asıllı akademisyen sayısı da 227’dir.” 

Özvar, buluşmanın ileride üniversiteler ortasındaki iş birlikleri için teşvik edici ve yol gösterici olmasını temenni ettiğini belirterek kelamlarını tamamladı. Akabinde, büyükelçi ve diplomatlar görüş ve tekliflerini iletti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir